Teine võit VTB Ühisliigas25-10-2015

veidekas_tbilisi_vastu

KALEV/CRAMO – TBILISI VITA 85:75

Kalev: Rolands Freimanis 20 punkti (kaugelt 4/10), 6 lauda, 5 korvisöötu; Marco Killingsworth 19 punkti (väljakult 9/10!), 7 lauda; Sten Sokk 15 punkti (kaugelt 3/4), 4 lauda, 5 korvisöötu, Josh Boone 13 punkti, 11 lauda. Vita: Oleksandr Lipovõi 22, Ralston Turner 14, Darius Carter 13.

Seitsmendat aastat VTB Ühisliigas mängiv Kalev/Cramo ja debütant Tbilisi BC Vita pakkusid Saku Suurhalli kogunenud publikule suurepärase etenduse. Kas just sama tulise, kui Tammiste või Kuusmaa aegadel Kalevi ja Tbilisi Dünamo vahel ikka ja jälle näha võis (oli see ju omamoodi klassikaline vastasseis), ent igavus, mida publik Vita senistes mängudes kannatama pidi, seekord saali ei pääsenud.

Olukorda, kus kalevlased lähevad ses karmis liigas mängule sulaselge suursoosikuna, ei tule ju tihti ette. Täna, kus vastaseks neli keskmiselt 35,5 punktilist kaotust saanud meeskond, oli võit kahtlemata kohustuslik. Ja kuigi mitte just kergelt, siis tänavuse hooaja teine võit siiski tuli.

Otsustavad sündmused said alguse kuus ja pool minutit enne mängu lõppu, kui Ralston Turneri neljas tabav kaugvise viis Vita juhtima 65:67. Kui mitte varem, siis selleks hetkeks oli selge, et Kalev/Cramol ei õnnestu vastastele Himkiga sarnast „vene sauna“ kütta (Himki võitis Vitat kodus 44 punktiga). Selles selg vastu seina seisus suutsid kalevlased – üsna sarnaselt hiljutise Bisonsi mänguga – endast parima anda. Kolm korvi Killingsworthilt, kolm ka Freimaniselt (neist üks kaugelt) ja kui mängida jäi veel kolm minutit, oli Kalev ees 78:70. Vastased ei olnud veel murtud – Lipovõi neljas tabav kolmene ja Darius Carteri korv vähendasid vahe kolmele, ent taas tabas Freimanis (80:75, mängida terve minut). Vastased jõudsid järelejäänud aja jooksul teha neli möödaviset, pallikaotuse ja ebasportliku vea ning Marco Killingsworthi tabamus vormistas lõppnumbrid.

***

Vastased alustasid hästi. Ukraina koondislase Oleksandr Lipovõi vedamisel asuti juhtima 2:6 ja hoiti eduseisu pea avaveerandi lõpuni. Hästi said hakkama ka 218-sentimeetrine Konstantin Anikijenko ja teisedki Euroopa päritolu mängumehed. Kahtlemata oli üllatav, et Vita kolm jänkit jäid avaveerandil kõik nullile. Seisult 12:15 tegid kodumeeskond 8:0 spurdi ja asus juhtima 20:15. Josh Boone’il oli meie parimana kirjas 7 silma. Teisel veerandajal tegi Martin Dorbek lühikese ajaga 5 punkti ja Kalev/Cramo sai ette 27:19. Paraku järgnes mängu pikim vahespurt – 0:11 – mille vältel Lipovõi viskas kahe minutiga koguni 8 punkti. Vastased pääsesid juhtima 27:30. Arbeti tabav kaugvise andis veel leevendust (32:31), ent nüüd suutis Vita teenida 7 silma järjest. Esimese poolaja järel oli Kalev/Cramo taga 37:40. Boone oli toonud 9, Killingsworth 6 punkti. Kalev oli kaugelt tabanud 3/14 (vastased – 4/9) ja teinud masendavad 9 pallikaotust (vastased – 4). EM-finaalturniiril Eesti vastu 7 silma toonud ja sel VTB-liiga hooajal seni keskmiselt 10,8 punkti panustandu Lipovõil oli kirjas juba 12, samuti hooaja parimat mängu teinud Anikijenkol 7 punkti.

Teise poolaja alguses näis, et kalevlaste “kaukaaslaslik“ külalislahkus on otsas. Kalevlased olid arupidamiseks ettenähtud veerandtunnil teinud eeskujulikku tööd ja teise poolaja sissejuhatuseks tehti kahe minutiga 10:0 vahespurt ja rebiti ette 47:40. Kahe kaugviskega hiilgas Kalevi suurim Gruusia korvpalli asjatundja Sten Sokk. Vastased said paraku šokist üle ja peagi oli tablool sisuliselt sama seis, mis poolaja lõpus – 47:50 (vastaste 0:10 spurdis pooled punktid Lipovõilt). Veel laksas Ralston Turner rünnakuaja viimasel sekundil kaugelt (49:53), ent just siis hakkasid ka kalevlased taas tabama. Kaks tabavat kaugviset Freimaniselt, üks Sokult ja kui mängida jäi üksainus veerandaeg, juhtis Kalev/Cramo 58:55.