Põhjamaade derbi avavaatus võidetud19-10-2015

IMG_0518

Fännide rõõmuks avas BC Kalev/Cramo VTB-Ühisliigas võiduarve, kui koduses Saku Suurhallis saadi Loimaa Nilan Bisonsist ehk vähemalt geograafilises mõttes vaat et kõige põhimõttelisemast rivaalist jagu numbritega 83:78 (42:38).

Suurepärase mängu teinud Marco Killingsworth kogus 24 punkti ja 8 lauapalli, Gregor lisas 17, Sten Sokk 10 ning Josh Boone ja lõpusekunditel vabaviskejoonel head närvi näidanud Rain Veideman 8 punkti. Vastastele tõi Ronald Clark 23 ning Soome koondislased Mikko Koivisto ja Tuukka Kotti vastavalt 18 ja 12 punkti. Bisons tabas koguni 14 kaugviset (35 üritusest), mis aitas neil mängu lõpusekunditeni tasakaalus hoida.

Kalevlased alustasid suurepäraselt ja juhtisid kahe mänguminuti järel 7:0 ja kuue mänguminuti järel juba 18:6. Avaveerandi lõpuks ilutses tablool paljutõotav seis – 22:13. Marco Killingsworthi kontol oli juba 12 punkti. Teise veerandaja alguses hakkasid vastased lõpuks ka kaugelt tabama –esmalt sopsas Clark, seejärel Burtschi, ning kui Clark veel ühe kauge tabamuse lisas, oligi suur algedu sulanud – 24:22. Suuremat sorti mõõna peatas Keeduse kaugvise, millele järgnes veel kaks tabamust ja Kalev oli taas väärikas eduseisus 31:22. Ent kolm korvi järjest veteraniseisuses Soome koondislaselt Tuukka Kottilt ning vastaste 1:8 spurt oli vahe taas sisuliselt miinimumini kahandanud (32:30). Kolm päeva tagasi koduliigas 42-punktilisest meeskonnast polnud väljakul enam jälgegi ja Kalevil oli tükk tegemist, et nina vee peal hoida. Sestsaadik kuni avapoolaja lõpuni tabati enamvähem kordamööda, küll lähedalt, küll kaugelt (vastastel hiilgas aina üks ja sama 34-aastane jõuline, viiendat aastat Soome liigas mängiv Clark). Põhjanaabrid küll juhtima ei pääsenud, kuid Kalev ei saanud ka enam turvalisse kaugusse. Poolaja lõpuks oli Killingsworthil koos 17, Arbetil 10, vastastest Clarkil 16 silma (kaugelt 4/5).

Kolmanda veerandaja algus midagi head ei tõotanud. Kuigi näis, et on aja küsimus, mil kalevlased oma eeldatava üleoleku maksma panevad, hakkasid soomlaste visked ridamisi korvi kukkuma. Kui veerandaega oli mängitud kolm minutit, oli 0:7 vahespurt Bisonsi kolme punktiga juhtima viinud. Lõpuks näis, et kalevlaste kaitse hakkab pidama, Soku ja Arbeti korvidest (kumbki tabas korra kaugelt ja korra lähemalt) pääseti taas ette 52:50. Järgnes taas punkt-punkti mäng ja viimasele veerandajale mingi vastu seisul 60:58, kodumeeskond veel juhtimas.

Neljanda veerandaja esimesed kaks minutit jätkus ettevaatlik, et mitte öelda sumbuurne mäng, kus kumbki meeskond eriti ei palju ei eksinud, aga vastast millegagi üllatada ka ei suutnud. Kuni Brandis Raley-Rossi ja Josh Boone’i korvid vahe kuuele punktile kasvatasid. Rõõmu eduseisust ei jagunud kauemaks kui kolmeks minutiks. Ilari Seppälä, Mikko Koivisto ja vana hea Clark lajatasid sisse kolm kaugviset ja 3:50 enne mängu lõppu oli kodumeeskond taas kaotusseisus (66:67). Õnneks ei jätnud enesekindlus kalevlasi raskel hetkel maha. Selg vastu seina seisus tabasid ridamisi Boone, Killingsworth ja poolteist minutit enne lõppu kaugelt Veideman ning vahe oli juba kuus. Ometi ei olnud vastase vaim kaugeltki murtud. Viimase mänguminuti jooksul tabasid nad kolm kaugviset ja jõudsid vähem kui poole minutiga seitsme-punktilisest kaotusseisust vaid ühe punkti kaugusele, kuid meie õnneks olid Rain Veideman ja Sten Sokk otsustaval hetkel vabaviskejoonel (piisavalt) täpsed.

Peatreener Alar Varrak oli hoolealustega rahul, tõstes esile meeldivat väikest pallikaotuste arvu (10) ja märkides, et rahvusvahelises sarjas on iga võit hinnaline. “Saime alguses hästi minema, vahetustega aga kaotasime rütmi ja punkt punkti mäng jätkus lõpuni. Saime lõpus veel ette, kuid paar hullu kolmest ajasid mängu jälle põnevaks, ehkki tegelikult oli mäng lõpuni meie kontrolli all. Üllatas kahtlemata Ronald Clark, kes seni saanud VTB-liigas mängu keskmiselt neljaks minutiks, mistõttu ma ei osanud temast suurt midagi arvata – ta ei olnud üldse põhirotatsiooni mees, aga täna pani meile kaugelt 5/8. See oli kindlasti üllatus, mis oleks pisut halvema õnne korral võinud meile mängu maksma minna,” sõnas Varrak.