Missugune kohutav déjà vu24-11-2015

IMG_7832

Kui Hollywoodis edukale thrillerile järge planeerides pakuks keegi välja, et järjefilmile võiks lavastada täpipealt samasuguse lõpplahenduse nagu esimeses filmis, peetaks sellist ettepanekut ilmselt nii diletantlikuks, et keegi ei hakkaks isegi naerma. Spordis paraku on asjad mustvalgemad. BC Kalev/Cramo kaotas FIBA Europe Cup viiendas voorus Saku Suurhallis Bulgaaria meistrile Sofia Lukoil Academicile täpipealt samasuguse stsenaariumiga nagu esimeses mängus – seekord 75:78 (43:39) ning jääb tänavuses eurosarjas alagrupis viimaseks. Lukoil astus suure sammu turniiri teise etapi ehk TOP32 suunas.

Pavlin Ivanov kogus 23 punkti, tabades ka mängu saatuse otsustanud kaugviske. Zeljko Sakic lisasa 14, Filip Barovic 13 punkti. Kalevile tõid Gregor Arbet ja Sten Sokk 13, Josh Boone 12 ja Brandis Raley-Ross 11 punkti. Martin Dorbek säras 8 korvisööduga.
Kalev võitis laua 39:32, tabas 11 kaugviset vastaste 8 vastu, kuid tegi 19 pallikaotust (vastased 12) ja eksis 7 vabaviskel (10/17, vastased 20/25).
***
Mängida oli jäänud vaid kolm ja pool minutit, kui kalevlaste hirmuunenägude üks peategelasi Filip Videnov tabas oma tänase esimese ja ainsa kaugviske ning viigistas seisu – 73:73. Selle hetkeni oli Kalev terve teise poolaja mängu juhtinud.
Enda kogumiseks polnud palju aega. Rain Veidemani ilukorvist sai Kalev taas ette 75:73. Sakic tabas vaid ühe vabaviske, kuid Arbet ja Boone ei suutnud korvi alt vahet suurendada. Uus katse Sakicil ja taas kahest üks, ent sellest piisas, et tablool oleks taas viik. Järgmisel rünnakul ei tabanud Arbet kaugelt ja 40 sekundit enne lõppu keeras pall ka Videnovi kaugviskel rõngast välja.
19 sekundit enne lõppu kaotas Kalev rünnakul palli ja nüüd oli mängu saatus juba Lukoilil otsustada. Vastased põrgatasid-söötsid pea mänguaja lõpuni ning siis saatis Pavlin Ivanov palli teele umbes samast kohast, kust Filip Videnov kolm nädalat varem mängu saatuse otsustas. Lauapõrkest jäi pall rõngale viivuks mõtlema ja vajus korvi. Järelejäänud kahe sekundi jooksul jõudis Gregor Arbet küll kaugviske sooritada, kuid ei tabanud. Viimase kahe ja poole minutiga ei teeninud Kalev ainsatki punkti – viis viset läksid mööda, lisaks kolm pallikaotust.

***
Kalevlased alustasid võimsalt ja pärast kolmeminutilist mängu juhiti 12:4 – kaugelt olid juba tabanud Arbet ja Sokk. Mõlemad tabasid veel korra kaugelt ning kuue ja poole minuti järel püsis Kalev ees 20:14, kuigi ilmselgelt oli vastane esimesest ehmatusest üle saanud. Meenutagem, et Lukoil vajas võitu Kalevist enamgi, ses mõttes, et kolmas võit tõstnuks nende šansid alagrupist edasi juba vägagi arvestatavateks.
Avaveerandi lõpp kujunes Kalevi jaoks üsna hirmsaks. Kahe ja poole minutiga tabasid vastased kolm kaugviset (Pavlin Ivanov – kaks), tegid 13:6 spurdi ja võitsid avaveerandi 29:28.
Teine veerandaeg kujunes esimesest diametraalselt erinevaks – skoori tehti vähe, Kalev suutis vastased hoida vaid 10 punkti peal ja võitis avapoolaja 43:39. Hiilgavalt sekkus Marco Kilingsworth, tehes lühikese ajaga kolm korvi järjest, neist üks iseäranis efektne pealtpanek.
Teise poolaja alguses hoidsid Arbeti kolmene (46:39) ja Boone’i pealtpanek Kalevit ees, kuid ka vastased tabasid hästi ja võtsid järele – 50:48. 24.minutil sai Sten Sokk neljanda vea. Vabaviskest vähendas Ivanov vahe vaid punktile, ent Freimanis ja Dorbek vastasid tabavate kaugvisetega ja vahe oli hoobilt taas seitse. Kalev läks lausa marulisse hoogu – efektne läbiminek Boone’ilt, korv ka Arbetilt, lisaks Rossi vabavise ja kõigest kahe minutiga oli vahe kärisenud mängu suurimaks – 61:49. Mängida jäi 13 minutit. Veerandaja lõpp vajus taaskord ära. Kolme minutiga jõudsid kalevlased teha neli pallikaotust ja kolm möödaviset, mis andis vastasele võimaluse teha veerandaja lõpus 8:2 spurt ja vähendada vahe kuuele punktile – 63:57.
Otsustaval veerandajal mõõn jätkus. Kahe ja poole minutiga kaks pallikaotust ja kaks möödaviset, kuid õnneks kaitse pidas ja vastased suutsid vahet vaid kahe punkti võrra vähendada. Sten Soku kaugvise andis taas hingamisruumi – 66:59. Just siis õnnestus Lukoilil demonstreerida oma arvatavasti suurimat trumpi – pikka pinki – ja seni varjus olnud Velikov ja Dimitrov vastasid kaugviske ja pealtpanekuga ning vahe oli taas vaid kaks. Pinge oli jõudnud haripunkti. Veel tabas Freimanis kaugelt (69:64), ent vastased realiseerisid kolm rünnakut järjest ja taas oli vahe vaid üks punkt (71:70)…