Kalev/Cramo paiskas kuulsa Unicsi põrmu24-11-2013

sokk_unicsi_vastu

Kui skeptikud pidasid Eesti esiklubi hiljutist võitu Banviti üle üksikuks sähvatuseks, siis pärast tänast sensatsioonilist 60:57 (36:27) võitu seni nii euro- kui „idaliigas“ alistamatu Kaasani Unicsi üle, võib tänast Kalev/Cramot hakata julgelt võrdlema 90ndatel eurosarjades mehetegusid teinud Salumetsa-Kaleviga.

Kaasani Unicsil, superklubil, kes jaksab oma parimatele mängijatele maksta rohkem kui miljoni-eurost aastapalka, ei olnud sellest hooajast kirjas veel ainsatki kaotust. Ometi sõnas Unicsi peatreener Andrea Trinchieri enne mängu ajakirjale Basketball antud usutluses mõtlikult: „Varem või hiljem see [esimene kaotus] tuleb, miks mitte juba täna.“

Vastalised alustasid pisut uniselt: Kalev jõudis mängust esimese korvini kolmandal, Unics  alles neljandal mänguminutil. Alates viiendast minutist, seisult 4:4, suutis kodumeeskond teha vaimustava 13:1 vahespurdi ja rebida ette 17:5. Kolme minutiga tabati neli kaugviset, sh Ty Abbott kaks. Etteruttavalt võib öelda, et see spurt otsustaski mängu, sest ohtlikult lähedale ei jõudnud vastased enam enne mängu lõpusekundeid.

Kalev võitis avaveerandi Indrek Kajupanga kolmesest 23:13, sama mees nähvas valusalt ka teisel veerandajal, kui vastased olid jõudnud viie punkti kaugusele – seisuks 31:23. Poolaeg meile 36:27.

Kolmandal veerandajal Kalevi edu püsis – kaitse toimis ja rünnakul tegid skoori sisuliselt kõik, vaid „kaksiktornide“ ohjeldamisega suutsid vastased toime tulla. Ometi suutis just Frank Elegar publiku taas rõkkama panna, tabades veerandaja viimasel sekundil seisuks 51:38.

Mängu viimane veerandaeg kujunes selliseks, nagu meeskondade eeldatavad jõuvahekorrad lubasid ennustada. Teisisõnu – Unics suutis hirmuäratava lõpuspurdiga mängu taas põnevaks ajada. Chuck Eidsoni korvidest vähenes vahe 7 minutit enne lõppu 7-le punktile, ent Vlad Moldoveanu ja Tanel Sokk tabasid Kalevi poolel ja hoidsid vähemalt esialgu turvalist vahet.

Ent siis tabasid ka Andrew Goudelock ja Kostas Kaimakoglou ning minut enne lõppu juhtis Kalev vaid 55:53. Pinget võttis maha Rain Veidemani korv 38 sekundit enne lõppu.  Küll proovis Goudelock kaugelt, küll Kaimakoglou lähedalt, Kalevi edu püsis.

Kuus sekundit enne lõppu tegi Moldoveanu vabavisetest 60:55, ent vastastel tekkis ometi šanss. Kaimakoglou sai Zisise möödaviske järel ründelaua, talle tehti viga. Habemik viskas esimese vabaviske sisse ja teise meelega mööda ning sai ise ründelaua seisul 60:56. Taaskord esimene sisse, teine mööda ja ründelaud vastastele, ent õnneks ei jõudnud pall lõpusekunditel „eluohtlikule“ snaiprile Goudelockile piisavalt mugavalt kätte ja lõpusireen tähendas, et Kalev/Cramo on saanud ühe nädala jooksul juba teise hindamatu väärtusega skalbi.

Moldoveanu tõi Kalevile 17 punkti ja 12 lauda. Kajupank lisas 10 ja Rain Veideman 7 punkti. Vastastele tõi Goudelock 14 ja Zisis 10 punkti.

Kalev võitis laua 51:47 (ründelaud siiski 16:18), tegi vastastest rohkem pallikaotusi (14:7), ent mis peamine – tabas paremini. Kalev sai 26 kaugviskest sisse 7, vastastel ei kukkunud korvi aga ükski 18 üritusest!

Unics jätkab VTB-liiga A-alagrupi liidrina, Kalev tõusis kuuendat kohta jagama. Nädala pärast võõrustatakse alagrupi viimast, Krasnojarski Jenisseid.

Unicsi peatreener Trinchieri: „Õnnitlused Kalevile! Nad väärisid seda võitu, nad soovisid seda mängu võita oluliselt rohkem kui meie. Ma üritasin küll meie mängijatele selgitada, kui raske see mäng tuleb, kuna Kalev võitleb igas mängus ja nad on juba saanud ühe suure võidu see nädal. Kahjuks lõpetas see meie 11 mängulise kaotuseta seeria.“

Alar Varrak: „Me mängisime hea mängu ja mul on hea meel, et me ei kukkunud lõpus ära. On suurepärane tunne võita Euroopa ühte vaieldamatut tipptiimi.“