Hiilgav võit eurosarjas!20-11-2013

sokk_banviti_vastu

BC Kalev/Cramo saavutas ühe säravaima võidu Eesti klubikorvpalli ajaloos, kui EuroCupi kuuendas voorus alistati Türgi meistrivõistlusi täiseduga juhtiv Banvit BK 75:72 (40:38). Kalevlaste parimaks kerkis Tanel Sokk, kes kogus 15 punkti. Vlad Moldoveanu ja Frank Elegar lisasid 11, Rain Veideman 9 ning Armands Škele ja üllatusmees Indrek Kajupank 8 punkti. Nimekatest vastastest olid parimad Euroliiga-kogemustega Earl Rowland ja Sammy Mejia vastavalt 20 ja 17 silmaga.

Kalev/Cramo kaotas küll lauavõitluse 32:34 ja tegi pisut rohkem vigu (20:17), ent mis peamine – visketabavus oli lausa hiilgav. Lähedalt tabati 50-, kaugelt 42-protsendiliselt.

Banvit on sel hooajal näidanud hiilgavat mängu – koduliigas on juba alistatud nimekad Tofas, Türk Telekom ning viimati ka Euroliiga-sats Galatasaray.  Eurocupil on kirjas kindlad võidud VEFi ja Skopje üle, rääkimata Kalevile avaringis antud 26-punktilisest keretäiest. Eurobasket.com reitingus on Banvit Euroopa klubide pingereas koguni seitsmendal kohal, otse Barca ja CSKA järel!

Tänagi alustas nimekas vastane enesekindlalt: juhiti 6:2, 10:6 ja 13:9, hästi alustas noor ülipikk serblane Dusan Cantenkin. Kaheksandal minutil käivitas Elegari pealtpanek kodumeeskonna 6:0 spurdi, viies Kalevi esimest korda juhtima (15:13). Avaveerand lõppes viigiliselt 17:17.

Teise veerandaja alguses suutis Banvit kolm korda napilt ette minna, kuid Kalev ei lasknud vastast kaugele. Vastupidi, Tanel Soku ja Rain Veidemani kaugvisked viisid Kalevi veerandaja keskel ette 29:25. Ent Rowland vastas kahe „kolmesega“ ja Banvit oli taas ees – 33:34. Avapoolaja võitja otsustas aga Indrek Kajupank, kelle kaks korvi viisid mehed puhkepausile seisul 40:38.

Kolmas veerandaeg, Eesti korvpalli „õnnetus“, kujunes seekord Kalevi triumfiks. Kuigi vastased olid vaheajalt tulles veidi värskemad ja tegid kaks kiiret korvi, tegi Kalev viimase nelja minutiga vapustava 14:4 vahespurdi. Spurdi kulminatsiooniks tabas Vlad Moldoveanu koos lõpusireeniga kolmese, mis põrkas küll mitu korda rõngal! Seisuks 60:49.

Viimased kümme minutit kujunesid suureks tagaajamis-operatsiooniks, mis meie õnneks ebaõnnestus. Ent kohe veerandaja alguses tabasid vastased kaks korvi ja vähem kui minutiga oli 11-punktilisest edumaast alles vaid kuus.

Ent kus häda kõige suurem, seal tuleb appi Tanel Sokk – kõige kriitilisemas seisus, kui Chuck Davis ja Sammy Mejia olid initsiatiivi haaranud, tõi koondise põhimängujuht omakorda kaks korvi ja kasvatas vahe taas kaheksale. Aeg kulus, vahe püsis, kuid kolm minutit enne lõppu tabasid taas järjest Rowland ja Davis ning vahe oli vähenenud minimaalseks – 70:68.

Ja taas tabas ei keegi muu kui Sokk, viies Kalevi poolteist minutit enne lõppu taas neljaga ette. 37 sekundit enne lõppu vähendas David vahe ühele punktile (73:72). Kohe tehti Veidemanile viga ja mees ei eksinud vabavisetel. Viimane sõna jäi Banvitile, kuid Rowlandi kaugvise ei tabanud ning lauapalli kätte saanud Tanel Sokk suutis vastastel uue vea-üritusele püüdmatuks jääda.

Kalev/Cramol on üks võit nagu ka Skopjel. Banvit ja VEF jätkavad kolme võiduga, täna Maccabist (4 võitu) jagu saanud Unics juhib alagruppi täiseduga.
Mängu kangelane Tanel Sokk: „Eks see mängu lõppude võitmine raske ole. Raske on ka võiduharjumuse tekkimine, kui järgmises mängus tuleb vastu kohe järgmine Euroopa tipp Unicsi näol. Samas eks ta loomulikult hea ole, et vahepeal tuleb ka hapniku ehk võite peale. Ilmselt võib öelda, et see on paari viimase aasta üks magusamaid võite meil. Türgi liiga hõbedat ja hetke liidrit ega kerge võita pole. Täna tuli küll väike ärakukkumine nagu viimasel ajal tavaks saanud. Õnneks täna see ärakukkumine oli vaid mõneminutiline. Ülejäänud 37-38 minutit mängisime me ikkagi suurepärast korvpalli. Selle aasta selge pluss on tegelikult ka see, et mängude tase on enamvähem võrdne. Pean silmas EuroCupi ja VTB Ühisliigat. Eelmisel hooajal oli Eesti-, Balti ja VTB liigade vahe väga suur. See aasta on neid väga kõvasid mänge saadud omajagu mis on väga hea. Loomulikult sellise võidu järel võib veidi ahneks minna ja kahju on, et nii mõnedki mängud on ennem lõpuga ära antud. Mõni võit võiks rohkem olla, sest seni oleme saanud vaid ühe tõeliselt suure kaotuse sel aastal. Tabeliseis võiks hoopis teine olla, kui suutnuks me eelmised mängud lõpuni enesekindlamalt mängida. Samas tuleb meeskonda kiita, et kaotused pole meeskonda morjendanud ja kõik on igaks mänguks siiski uuesti valmis minema võitlema ja võitma. Ei ole nii, et läheme mängime selle mängu lihtsalt ära.“

Alar Varrak: „Kõige olulisem oli see, et keegi ei langenud täna ansamblist välja ja suuri ärakukkumisi polnud. Lisaks Tanelilt eriti hea mäng. Ma olen ennemgi rääkinud, et me suudame nendega mängida küll ja täna see lõpuks realiseerus ka tulemuses. Eks paar momenti olid sellised ohtlikud ja pahad tõesti aga õnneks tuli mõni vile ka sel hetkel me kasuks. Vastaste superstaarid Rowland ja Mejia olid loomulikult väga kõrgest klassist aga me suutsime neutraliseerida teised, mis oligi me võidu aluseks.“

Vastaste peatreeneril Dimitrios Itoudisel kulus pressikonverentsile jõudmiseks üle 20 minutiga, kuna „arutelu“ riietusruumis läks lõunamaalastele omaselt ägedaks. Kreeklane tõi kaotuse peapõhjusena välja, et nende tiim polnud selliseks võitluseks täna valmis. „Me olime saanud nädalavahetusel ilusa võidu koduliigas Euroliiga klubi Galatasaray vastu ja uskusime, et täna tuleb võit iseenesest. Me oleme ilmselgelt parem tiim, mida näitas ka esimene me omavaheline mäng, paraku täna me ei suutnud seda väljakul kuidagi tõestada. Veelkord palju õnne Kalev/Cramole kes vääris seda võitu. Meil seisab nüüd ees väga raske võitlus pääsemaks teise ringi.“