Euroliiga meister võttis oma21-11-2016

15128795_10202326907611301_1538653682_n

BC Kalev/Cramo osutas valitsevale Euroliiga ja VTB Ühisliiga meistrile kohati vägagi väärikat vastupanu, ent CSKA võttis sellegipoolest Saku Suurhallis 3700 peatvaataja silme all kindla võidu 68:87 (30:43). Veel neljanda veerandaja keskel oli vahe vaid 12 punkti. Positiivne on kahtlemata see, et 19 punkti tähistavad CSKA-lt läbi aegade saadud seitsmest kaotusest kõige napimat (seni 21).

Demonte Harper tõi Kalevile 18 punkti, Vitali Ljutõtš 13, Rain Veideman 12 ja Gregor Arbet 11 punkti. Mickell Gladness hiilgas nelja kulbiga (lisaks 9 punkti ja 10 lauda) ning oli efektiivsusnäitaja poolest meeskonna parim.

Vastastel said kõik 12 meest üle 10 minuti mänguaega, skoori tegid 11 meest, enim – 15 panustas Vitali Fridzon. CSKA selle hooaja suurim korvikütt ja kahes eelmises Tallinnas peetud kohtumises enim punkte visanud Nando De Colo puudus jalavigastuse tõttu.

Kalev kaotas laua 29:42 (ründelauad 9:17), seejuures said vastased „teisel katsel“ koguni 22 punkti (meie – kuus). Vastased tabasid kaugelt 11/22, meie 5/20. Küllap just need näitajad tegid peatreener Alar Varraku meele sedavõrd mõruks, et mängujärgses usutluses Delfile/TV6-le ei näinud ta „rekordiliselt napist“ kaotusest vähimatki rõõmu tundvat.

Kalev/Cramol on nüüd kuuest mängust kaks võitu, CSKA jätkab täisedu – kuue võiduga. Pühapäeval mängib Kalev võõrsil Kaasani UNIKSiga.

CSKA läks Aaron Jacksoni kaugvisetest kiiresti 6:0 ette, ent õnneks ei ilmutanud Kalev vähimatki aukartust. Harperi ja Arbeti kolmesed viisid Kalevi ette, kui mängitud neli minutit – 10:9.

Kalevlaste mänguks valmisolek oli imetlusväärne, mida tõestasid Gladnessi ja Ljutõtši efektsed korvid. Dimitris Itoudis seevastu ilmutas närvilisuse tundemärke, tehes ridamisi vahetusi. Avaveerandil sai platsile koguni 10 „armeelast“. Vorontsevitši kolmesest jäime küll 16:19 taha, ent Teodosic puterdas rünnakul palli käest ja veerandaja viimasel sekundil tegi Ljutõtš 18:19. Hiilgav algus eeldatavat tasemevahet silmas pidades.

Murekohaks siiski ründelauad – CSKA sai neid avaveerandil kätte kuus (meie – kaks) ja teenis „teisel katsel“ koguni 10 punkti, meie ei ainsatki.

Teisel veerandajal aitas Kyle Hinesi sekkumine vastastel kaitse paika saada ja Kalev jäi rohkem kui kolmeks minutiks nullile – agressiivselt korvi poole trüginud ja kohati päris kergelt vabaviskeid teeninud CSKA kasvatas edumaa 20:26-le.

Gladnessi pealtpanek tõmbas pingeid maha, ent taas teise katse korv ning vahe kasvas kaheksale. Arbeti kolmene pani Kurbanovi käsi laiutama ja sundis Itoudise taimaudi võtma ja päris kurja häält tegema. Kontroll ründelaua üle andis vastastele paraku julgust juurde ja kaugelt uhati peale üllatava nahaalsusega – Fridzoni ja Teodosici tabamuste järel kasvas vahe avapoolaja eelviimasel minutil esmakordselt kahekohaliseks – 30:41.

CSKA kaugvisked avapoolajal 7/10, vabavisked 12/16, meil vastavalt 3/14 ja 3/4. Ründelauad 7:7, aga teise katse punktid koguni 12:1 vastaste kasuks.

Kolmas veerandaeg tõestas paraku tasemevahet – kuue minutiga tegi CSKA 5:16 vahespurdi, sai ette 35:59 ja sestsaadik oli õhus ainult üks intriig – kas Kalevil õnnestub nii palju juurde panna, et saada läbi aegade kõige napim kaotus CSKA vastu (seni 21 punkti, 2015.aasta uusaastameeleolus Moskvas). Enne viimast veerandaega oli see lootus igati elus – 44:66.

Veidemani raju pealtpanek tõmbas viimase mänguveerandi hoogsalt käima ja seda hoogu jätkus lausa veerandaja keskpaigani. Kohati taas lausa hiilgavalt tegutsenud Kalev suutis vahe vähendada 12 punkti peale, CSKA mängijad näisid üsna ükskõiksed – ehk oli asi nende viimase aja rängas mängugraafikus. Pärast taimauti pingutasid külalised pisut rohkem ning Kulagini ja Fridzoni korvid nullisid korraks õhku tekkinud üllatuse hõngu kiiresti. Taas kärises vahe üle 20. Õnneks suutis Kalev mängu lõpetada 5:0 minispurdiga jakui Jeff Ayres viimasel sekundil mööda donkas, võis korvpalliajaloo peatükki nimega „Kalev versus CSKA“ teha pisikese, kuid siiski märgilise paranduse.